Ferforje Cami Kapısı

Ferforje Cami Kapıları hemen hemen her camide karşımıza çıkan ürünlerdir. Cami kapılarında ferforjenin kullanılmasının en büyük etkeni güvenli oluşudur. Ferforje demirden üretilmektedir. Buda ürünü bir hayli sağlam yapmaktadır. Geçmişten günümüze hemen hemen her alanda rastlamaktayız ferforje kapılara Osmanlı döneminde en çok rastladığımız yerler camilerdir. Bilindiği üzere Osmanlı döneminde mimari olarak en çok önem taşıyan camilerimiz olmuştur.  Osmanlılar zamanında yaptırılan camiler, medreseler, külliyeler bu zamana kadar ayakta kalmış en büyük kültürel varlıklarımızdandır. Bu eserlerde göze ilk çarpan sıkça ferforjeye yer verilmesidir. Hemen hemen her alanda yer alan ferforjeler Osmanlının kültürel mirasıyla bütünleşmiş motiflerle karşımıza çıkmaktadır. Ferforje cami kapıları da aynı şekilde güvenlik amacı gütse de aslında camiye kattığı görünüşle tamamen farkındalık yaratmaktadır. İstanbul da birbirinden farklı önemli cami yapıtlarımız vardır. Her yıl turistlerin akın ettiği camilerimiz Osmanlı döneminden kalmadır.

Ferforje Cami kapıları her türlü modelde ve ölçüde üretilebilen kapılar kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillendirilebiliyor. Ferforje cami kapı modelleri sağlam yapısı sayesinde hem iklim şartlarına hem de darbelere karşı uzun süre dayanılabiliyor.  Ferforje cami kapıları üzerinde istenilen şekil veya motiflerle üretilebiliyor. Bu sayede yapının dekorasyonunun etkileri açık havada da sürdürülebiliyor. Simetrik ya da keskin kenarlı çeşitli ferforje motifler bir araya getirilerek bu desenler oluşturuluyor. Ortaya çıkarılan bu desenlerin üzerine, bakır, altın barak, küf yeşili, vb. eskitme boyalar kullanarak. Cami kapıları dikkat çekici bir hale getiriliyor.

Köksal ferforje yıllardır ferforje alanında üstün başarı göstererek kendini geliştirmeyi başarmıştır. Her ortama uygun hazırlanan tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplamıştır. Ayrıca müşteri ihtiyaçlarına göre özel tasarım seçenekleri de mevcuttur. Soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçiniz.

Yorumlar
Yorum yaz

Benzer Ferforje Modelleri